Copyright © 2016-2020 Wolne Miasto Siemianowice 

Designed by DronAir.pl

Stowarzyszenie Wolne Siemianowice

To źródło aktualnych i często niewygodnych faktów o Twoim mieście pomijanych przez inne media. Codzienna dawka świeżych informacji z kategorii: społeczne, gospodarka, polityka, sport, kultura i inne. Felietony i ciekawostki z miasta i okolic czyli cykl "U nas w ogródku..." oraz "Co za miedzą piszczy.."

Skład Redakcji:

Redaktor Naczelny: Janusz Ławecki

Redaktorzy:

 

Skład Redakcji:

Redaktor Naczelny: 

Janusz Ławecki

Redaktorzy: 


Korzystanie z portalu oznacza akceptację Polityka Cookies.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

 

WOLNE MIASTO SIEMIANOWICE

FAKTY I WYDARZENIA Z REGIONU

Artykuły


 

PUBLIKACJE

GALERIA

12 kwietnia 2017

Dziś na specjalnie zwołanej sesji RM Siemianowic Śląskich, radni jednogłośnie podjęli uchwałę o przeprowadzeniu konsultacji społecznych ws. przystąpienia Siemianowic Śl. do związku metropolitalnego. Sesja rozpoczęła się o godz. 15:00 i otwarł ją Adam Cebula, przewodniczący RM. Następnie prezydent miasta Rafał Piech przedstawił radnym założenia ustawy o związku metropolitarnym i radni przystąpili do głosowania nad uchwałą, którą podjęli jednogłośnie. Od czwartku, 13 kwietnia br. mają rozpocząć się konsultacje społeczne, które potrwają dwa tygodnie. Tak krótki czas konsultacji został narzucony przez ustawodawcę. O sposobie konsultacji mieszkańcy będą informowani przez lokalne media i fora internetowe.

 

Metropolia śląska, co już o niej wiemy

Ustawa o związku metropolitalnym zrzeszy gminy województwa śląskiego. Takie rozwiązanie jest szansą na intensywny rozwój naszego regionu oraz stanowi ułatwienie w zakresie organizacji transportu i planowania przestrzennego. Metropolia śląska powstanie w lipcu 2017 r., a zacznie działać w 2018 r. Nowa ustawa może pomóc miastom Śląska i Zagłębia w lepszej organizacji i poprawieniu standardu życia mieszkańców. To ważne, bo jeśli trendy demograficzne się nie odwrócą, za kilkadziesiąt lat większość tych miast może nie być już nawet miastami stutysięcznymi. Jednym z problemów konurbacji katowickiej jest wysokie bezrobocie w niektórych jej częściach. Od lat w czołówce bezrobocia jest Bytom, gdzie sięga ono obecnie około 15 proc. Na drugim biegunie mamy Tychy, Katowice, Gliwice oraz powiaty: mikołowski i bieruńsko-lędziński, gdzie nie przekracza 5 proc. Wysokie bezrobocie bezpośrednio wpływa na wyludnianie się regionu.

 

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał, 4.04.2017 w Katowicach, ustawę o związku metropolitalnym w województwie śląskim. Po spełnieniu przewidzianych ustawą wymogów metropolia powinna powstać 1 lipca 2017 r., a zacząć działać 1 stycznia 2018 r. Akces do niej zgłosiły: Katowice, Będzin, Bieruń, Bobrowniki , Bojszowy, Bytom, Chorzów, Chełm Śląski, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gierałtowice, Gliwice, Imielin, Kobiór, Knurów, Lędziny, Łaziska Górne, Mierzęcice, Mikołów, Mysłowice, Piekary Śląskie, Pilchowice, Psary, Pyskowice, Radzionków, Ruda Śląska, Rudziniec, Siemianowice Śląskie, Siewierz, Sławków, Sosnowiec, Sośnicowice, Świerklaniec, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tychy, Wojkowice, Wyry, Zabrze, Zbrosławice. Na powierzchni 1218 km2, mieszka 2,2 mln ludzi. Gęstość zaludnienia wynosi 1642 osoby na km2 i jest kilkunastokrotnie większa od średniej krajowej (122 osób/km2) i europejskiej (116 osób/km2). Utworzenie ustawowego związku wykonującego część zadań publicznych, samorządy miast konurbacji katowickiej postulowały przez wiele lat. Taki związek powinien ułatwić m.in. wspólne organizację transportu publicznego czy planowanie przestrzenne. W przeciwieństwie do aglomeracji (takiej jak np. warszawska), konurbacja nie ma jednego centrum, do którego wszyscy zjeżdżają w interesach, do pracy, na zakupy czy po rozrywkę. W konurbacji katowickiej rolę takich centrów odgrywają zarówno Katowice, Gliwice czy Sosnowiec. Jednym z zadań metropolii będzie organizacja transportu zbiorowego, co bez wątpienia jest palącą potrzebą w okolicach Katowic. Komunalny Związek Komunikacyjny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP), czyli przewoźnik, w większości miast jest od lat krytykowany za skrajną niewydolność, przestrzały tabor i nieatrakcyjne taryfy.

 

Nowy związek gmin będzie musiał przyjąć jakąś nazwę – tym bardziej że jednym z celów ustawy metropolitalnej jest wspólny marketing. Spopularyzowana nazwa Silesia (łacińskie i angielskie określenie Śląska) jest nie do przyjęcia przez część miast, bowiem wbrew obiegowym opiniom dookoła Katowic nie do końca jest Śląsk. Graniczące ze stolicą województwa śląskiego Czeladź czy Sosnowiec są już miastami Zagłębia, a więc Małopolski. Z drugiej strony Śląsk obejmuje przecież także np. Rybnik, Opole czy Wrocław, które nie wejdą w skład metropolii. Możliwe, że zostanie oficjalnie przyjęta nazwa - Górnośląsko -Zagłębiowska Metropolia

 

 

Bogdan Banaszczyk

 

źródło: http://bogdanbanaszczyk.blogspot.com/2017/04/gornoslasko-zagebiowska-metropolia.html#more

• Górnośląsko -Zagłębiowska Metropolia