• Kiedy dokładnie Siemianowice uzyskały prawa miejskie?

 

Od kilku lat pytam znajomych czy znają datę nadania praw miejskich Siemianowicom Śląskim. Nie wszyscy wiedzą, że w 1932r. A już nikt jak dotąd nie znał dokładnej daty. Ponieważ interesuję się historią Siemianowic postanowiłem ustalić dokładnie datę nadania tych praw. Przeszukując internet natrafiłem na Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 czerwca 1932r

 

 

Z dokumentu tego wynika, że prawa miejskie nabyliśmy po 14-stu dniach czyli po uprawomocnieniu, od wydania Rozporządzenia a więc dokładnie 23-24 czerwca. I tak od lat żyłem w przekonaniu, że znam tą datę aż do 9 marca 2017r.

Jakież było moje zdziwienie gdy podczas wizyty Prezydenta Polski Andrzeja Dudy usłyszałem na rynku informację, że Siemianowice Śląskie uzyskały prawa miejskie 9 marca 1932r. Nie czepiam się broń Boże tylko chciałbym zapytać skąd taka różnica? 

Czy ktoś wie, która data jest właściwa?

 

Janusz Ławecki

12 marca 2017

GALERIA

PUBLIKACJE

Artykuły


 

WOLNE MIASTO SIEMIANOWICE

FAKTY I WYDARZENIA Z REGIONU

 

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Polityka Cookies.

Skład Redakcji:

Redaktor Naczelny: 

Janusz Ławecki

Redaktorzy: 


Skład Redakcji:

Redaktor Naczelny: Janusz Ławecki

Redaktorzy:

 

Stowarzyszenie Wolne Siemianowice

To źródło aktualnych i często niewygodnych faktów o Twoim mieście pomijanych przez inne media. Codzienna dawka świeżych informacji z kategorii: społeczne, gospodarka, polityka, sport, kultura i inne. Felietony i ciekawostki z miasta i okolic czyli cykl "U nas w ogródku..." oraz "Co za miedzą piszczy.."

Designed by DronAir.pl

Copyright © 2016-2020 Wolne Miasto Siemianowice